نام های دیگر: تاک- تنک- تله زر- رز- رزان- رزگون- رزجون- دیورز- رش- تره رش- میو- غوره- بودادوه- عنب- کرم_ کرم بری

خواص درمانی:

۱- آن را بخوریدمقوی و مغذی است،قلب را تقویت می کند،ادرار آور است،ترشح کبد را زیاد می کند،مواد سوداوی و سوخته را دفع می کند،اعتدال دهنده اخلاط است،از مسمومیت بدن در مقابل خستگی یا سوء تغذیه جلوگیری می کند،برای سینه و ریه مفید است،انسداد مجاری طحال،ورم امعاء، تبهای مزمن و سرد،درد مفاصل و روماتیسم را درمان می کند،به مزاج لینت می دهد،ایجاد تشنگی می کند.

۲- هر روز به جای صبحانه انگور فراوان بخورید شیر را زیادو مقوی  می کند.

۳- چهل روز به جای صبحانه انگور سبز فراوان بخورید وتا ظهر هیچ چیز دیگری نخورید.بدن را لاغر می کند،اسیداوریک را کم می کند و سمومات را برطرف می سازد،خون را صاف و کم خونی را درمان می کندو فشار خون را پایین می آورد ،استسقاء و بواسیر و تشنجات عصبی و امراض روانی را درمان می کند،از خونریزی ریه جلوگیری می نماید،درد معده ضعف معده و سوء هاضمه که از اثر پرخوری باشد را برطرف می سازد،نفخ شکم و یبوست معده را از بین می برد.

۴- چهل روزهر روز ظهر دو کیلو انگور را آب بگیرید و بنوشید و شب ۱/۵ کیلو انگور به جای شام بخورید و در طول رژیم شب تا صبح روی تختی که قسمت پایین آن ۳۵ سانتیمتر بالاتر باشد بخوابید و استراحت کنید. فرمانتاسیون روده را کم می کند،زخم روده اثنی عشر را درمان می کند.

۵- تا می توانید هر روز از خوردن همه چیزپرهیز کنید و به جای خوراک های دیگر تا می توانید انگور زیاد یا آب انگور بخورید.چرک سوزاک را از مجرا خارج می نمایدو سوزاک را درمان می کند.

۶- کودک را کم کم به خوردن آب انگور عادت دهید و رژیم انگور را در آنها اجرا کنید. از راشیتیسم یا نرمی استخوان چه ها جلوگیری می کند.

۷- هر روز دو لیوان بزرگ آب انگور بنوشید،یک لیوان بین صبحانه و ناهار و یک لیوان بین ناهار و شام ورم و درد شصت پا یا نقرس ،روماتیسم و هموفیلی یا دیر بند آمدن خونریزی ها را درمان می کند.

۸- درحمام خود را بشویید بعد مدتی در وان آب گرم بنشینید و بعد از بیرون آمدن از وان تفاله انگور را به بدن بمالیدو مدتی صبر کنید بعد آنها را بشویید. درد کمر تا زانو یا سیاتیک یا عرق النساء را درمان می کند.

۹- دو برابر آب آن را با یک برابر روغن زیتون مخلوط نموده و روی آتش ملایم بجوشانید و دادم به هم بزنید تا به مرور آب تمام شود و روغن بماند و آن را هر روز بر پوست بمالید.درهم رفتگی و چین و چروک پوست را برطرف می سازد.

۱۰- آب آن را در دهان قرقره کنید از خونریزی لثه جلوگیری می کند.

تذکر:انگور گذشته از خواص درمانی فراوانی که دارد،عوارضی تیز دارد،برای گرفتگی کبد و نفخ های کلیه مضر است.آب آن برای معده های تر و نفخی مضر است و ایجاد گاز و نفخ می کند.اسراف در خوردن آب انگور به طور مداوم ایجاد سنگ کلیه می نماید. لذا مصرف کنندگان موارد فوق را باید مد نظر قرار دهند.