شوره سر به پوست مرده سر که مرتب ریزش می کند، گفته می شود. شوره سر میان مو جمع می شود و روی شانه ها، صورت، ابرو و لباس سرازیر می شود.

دو نوع شوره سر وجود دارد:

شوره خشک و شوره مومی شکل. شوره خشک باعث خارش می شود در این حالت پوسته های کوچک آزادانه در مو پراکنده می شوند اما شوره های مومی شکل، روی پوست سر می مانند. شوره سر می تواند بوسیله حوله، شانه و صابون سرایت کند. دلایل شوره سر ممکن است سوء تغذیه، کمبود روی، قارچ یا استفاده از صابون ها و شامپوهای دارای خاصیت قلیایی بالا باشند. شوره سر می تواند بوسیله این درمان های خانگی از بین برود.

درمان های گیاهی:

۱- مقداری پوست لیمو را در ظرف کوچکی محتوی روغن نارگیل خیس کنید. این ترکیب را به مدت ۸ الی ۱۰ روز نگهدارید و سپس آنرا صاف کرده و به موهایتان بمالید.
۲- قبل از خواب دو قاشق غذاخوری سرکه و شش قاشق غذاخوری آب داغ را ترکیب کنید. گلوله پنبه ای را داخل این ترکیب بیندازید و آنرا به پوست سر خود بمالید. صبح روز بعد، موی خود را بشویید.
۳- چند قطره سرکه را به مقداری آب چغندر اضافه کنید. آنرا روی پوست بمالید. ترکیب دیگر این است که چند قطره عصاره زنجبیل به آب چغندر اضافه کنید.
۴- روش موثر دیگر این است که دو قاشق غذاخوری از آب سیب تازه را به دو قاشق آب گرم اضافه کنید. این ترکیب را به پوست خود بمالید و بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه موهایتان را بشویید. این عمل را دو بار در هفته انجام دهید.
۵- روغن زیتون و روغن بادام را به نسبت مساوی ترکیب کنید و حدود ۵ دقیقه روی سر بگذارید. با اولین احساس سوزش، موهایتان را بشویید.
۶- شب دو قاشق غذاخوری از دانه شنبلیله را در آب، خیس کنید. صبح روز بعد این محلول را صاف و یکنواخت کنید. این محلول را به موهای سرتان بمالید. بعد از نیم ساعت سرتان را بشویید.
۷- بعد از شستن سرتان با شامپو، سرتان را با سرکه سیب بشویید.
۸- یک قاشق چایخوری آب لیموی تازه را بعد از شستن سر با شامپو، به عنوان نرم کننده استفاده کنید. به غیر از رفع شوره، در درخشندگی مو اثر زیادی دارد.
۹- شستن موها با پودر نخود سبز و دو بار در هفته می تواند شوره سر را از بین ببرد.
۱۰- دو قاشق غذاخوری آب را به دو تخم مرغ زده شده اضافه کنید. موهایتان را مرطوب کنید و این ترکیب را به موهایتان بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه با آب ولرم بشویید.

۱۱- دریک لیوان آب جوش ۴ قاشق برگ گزنه بریزید. بعد از چند ساعت ربع لیوان سرکه انگور را به آن اضافه کنید سپس با محلول به دست آمده سرتان را ماساژ دهید و بعد از ۴۵ دقیقه بشویید.

۱۲- تکه‌ای پنبه را آغشته به روغن کرچک کنید و روی تمام قسمت‌های پوست سرتان بکشید و بعد از چند دقیقه سرتان را بشویید.

۱۳- می‌توانید ۲ قاشق آردگندم و ۱۰ قاشق سرکه سیب و نصف فنجان روغن هسته انگور را با هم مخلوط کنید و این مخلوط را بر پوست سر مالیده و یک کلاه پلاستیکی روی سرتان بکشید. بعد از یکی دو ساعت موها را آبکشی کنید.

۱۴- سبوس گندم را در آب جوش بخیسانید سپس آن را در پارچه نازکی بریزید و فشار دهید تا عصاره آن خارج شود.با این عصاره پوست و موهایتان را ماساژ دهید.

۱۵- جوانه گندم و برگ بید، این دو گیاه هم در درمان شوره‌ سر مفید هستند.

۱۶- نعنا ی خشک ،این گیاه را در ۲ فنجان آب جوش بریزید و چند دقیقه روی حرارت ملایم بجوشانید. پس از خنک شدن این مایع را از صافی عبور دهید و سرتان را با آن ماساژ دهید. یک لیوان آب را حرارت دهید تا به جوش برسد. سپس نصف لیوان رزماری به آن اضافه کنید و حدود ۱۰ دقیقه آنها را مخلوط کنید.

 ۱۷- نصف لیوان سرکه سیب را با نصف لیوان آویشن هم زده و یک قاشق روغن نارگیل به آن بیفزایید و بعد از خنک شدن می‌توانید با این مخلوط پوست سرتان را ماساژدهید.