شاید عجیب به نظر برسد که ” گزنه” گیاهی با خواص متعدد دارویی است که از سالیان دور در طب سنتی کاربرد داشته است. یکی از خواص بی نظیر این گیاه، کاهش خرو پف و حتی بهبودی کامل آن است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از قدس آنلاین؛ گزنه جز خانواده گزنه ایان است که امروزه در تمامی مناطق مرطوب دنیا وجود دارد. این گیاه دارویی ممکن است تا یک متر رشد کند. برگ های آن را می توان به شکل مرهم، ‌دمنوش و یا حتی به شکل خشک استفاده کرد. جالب است بدانید که برگ های گزنه پس از یک بار گرم شدن خاصیت سوزندگی خود را از دست میدهند.

خواص دارویی برگ های گزنه:

از جمله خواص این گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدر: کاربرد به شکل کپسول، برگ های خشک و یا آب تازه گیاه
ضد رماتیسم: مرهم
مقابله با سرماخوردگی: برگ های گزنه به بهبود تب یونجه کمک می کند.
ضد التهاب:‌ ریشه گیاه التهاب پروستات را تسکین می دهد.
ضد آکنه: لوسیون گزنه از بروز آکنه پیشگیری می کند.
مقابله با عفونت ها: شستشوی دهان با این گیاه به بهبود آفت، التهاب لثه ها و آنژین کمک می کند.
تحریک افزایش شیر مادر در خانم باردار
از آنجا که گزنه سرشار از ویتامین A، B،C، کلسیم، منیزیوم، پتاسیم و فسفر است، یک مکمل غذایی عالی محسوب می شود.
برگ های گزنه خاصیت آنتی هیستامینی دارند و به همین دلیل برای کاهش خروپف مفید است. هیستامین زمینه های آلرژی را تشدید می کند و باعث ایجاد خروپف می شود. دمنوش برگ های گزنه از آزاد شدن هیستامین و احتقان مجاری بینی جلوگیری می کند. در این صورت خروپف ناشی از آلرژی و رینیت کاهش می یابد.

پیشگیری از خروپف:
خروپف صدایی تحریک کننده و حتی غیر قابل تحمل است که در بیشتر موارد هنگام نفس کشیدن تولید می شود. بافت های نرم کام و زبان کوچک با عبور هوا می لرزند و بخشی از هوا در هنگام ورود جمع می شود. صدای خروپف از این لرزش ها ایجاد می شود. برای پیشگیری از ایجاد خروپف توصیه می شود:‌
برنامه غذایی متعادلی داشته باشید تا وزن در حد متناسب حفظ و از اضافه وزن پیشگیری شود.
سیگار نکشید زیرا مجاری تنفسی را تحریک می کند.
بهتر است هنگام خواب به پهلو بخوابید.
بهداشت مجاری تنفسی را رعایت کنید.
علاوه بر گزنه برخی دیگر از گیاهان نیز برای بهبود این مشکل مفید هستند که از جمله می توان به نعناع ( به خصوص زمانی که خروپف به خاطر سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد)، مریم گلی، آویشن، روغن اکالیپتوس، اسطوخدوس و زنجبیل اشاره کرد.

منبع: سلامت نیوز