فشارخون دلایل زیادى دارد و به صورت مختلف و انواع گوناگون دیده می شود. براى عدم ابتلا به فشار خون بهترین راه، خوردن کلیه ی خوراکیها کمتر از مقدار خوراک است. یعنى باید همه چیز را خورد ولى نباید از حد خوراک آنها تجاوز کرد.

ویتامین (A) که در سبزیها و میوه‌ها مخصوصا در پوست آنها و همچنین روغن ماهى وجود دارد در تنظیم فشار خون نقش مهمى دارد. بنابر این خوردن روغن ماهى و خود ماهى – هویج مخصوصا زردک،جعفری، کاسنى زرد، زرد آلو، گوجه فرنگى، کاهو، نخود، نخود فرنگى، خرما و همچنین کره و میوه‌جاتى که ویتامین (A) دارند براى عدم ابتلا و درمان این بیمارى مفید مى باشند.

در خوردن نمک امساک کنید. می توانید بجاى نمک، ترخون در غذاى خود مصرف کنید تا علاوه بر این که غذاى خود را با نمک احساس کنید، از طعم ترخون و خواص شفا بخش آن نیز استفاده نمائید.

سیر، فشار خون را بطور ثابت پایین مى آورد. موسیر نیز بی نهایت مفید است.

دم کردهء برگ زیتون براى معالجه و پیش گیرى در مورد فشار خون مفید است.

براى پائین آوردن فشار خون باید بیست عدد برگ درخت زیتون را درسیصد گرم آب جوشانید تا مقدار مایع آن به دویست گرم تقلیل یابد. تا پانزده روز، هر روز صبح و شب یک فنجان از این جوشانده را بنوشید و سپس هشت روزمعالجه را متوقف کنید و دوباره از نوع شروع نمائید.

غذاهاى گوشتى نخورید و در عوض میوه و سبزى میل نمائید. مصرف طولانى برنج، فشار خون را معالجه می کند.

کسانى که مبتلا به فشار خون هستند. اگر بطور مرتب گلابى بخورند و بدن آنها مواد غذایى این میوه را جذب کند. خون آنها تصفیه شده و نتایج محسوس و گرانبهایى عاید آنها خواهد گردید.

هواى دریاچه خزر براى افرادى که فشار خونشان پائین است مضر و براى کسانى که فشار خونشان بالاست مفید می باشد.

پرتقال و سیب درختى ضد فشار خون است.

ریشه و برگ خشک توت فرنگى را به مقدار سى گرم در یک لیتر آب بجوشانید و در طول روز هر قدر مایل بودید بنوشید. همچنین دمکرده سرخ ولیک به مقدار چهل گرم در یک لیتر آب براى پائین آوردن فشار خون مفید است.

دمکرده قراقاط فشار خون را پائین مى آورد.

مامیران را در فشار خون مصرف مى کنند.

والک فشار خون را کم می کند.

اشخاصی که فشار خون دارند اگر رژیم توت فرنگى بگیرند بهبود محسوس را در خود خواهند دید. هر روز سیصد تا پانصد گرم توت فرنگى را بخورید و یا صد و بیست و پنج گرم توت فرنگى را در نیم لیتر شیر مخلوط کنید و با شکر شیرین سازید و بنوشید.

اگر فشار شما بالاست و به اصطلاح فشار خون دارید، هر روز سه بار قبل از صرف صبحانه و ناهار و شام یک فنجان دمکرده سنبل طیب را مصرف نمائید.

طرز تهیه: شصت تا صد گرم ریشه خشک آن را در یک لیتر آب گرم بریزید و دوازده ساعت بگذارید بماند. بعد آن را صاف کنید و به ترتیب فوق مصرف نمائید.

ماست خالص را در کیسه اى بریزید، در جایى آویزان کنید، زیر آن ظرفى قرار دهید تا ترشابه ی ماست در ظرف جمع شود. شبها موقع خواب یک استکان از

آن ماست میل کنید و صبحها ناشتا ١٠ گرم برگ زیتون را دم کرده میل کنید تا فشار خون پائین بیاید.

برگ کلم پیچ را با آبلیمو مخلوط کرده میل کنید.

برگ شنبلیله را به مقدار یک مثقال هر روز ناشتا دم کرده تا ٢۴ روز میل کنید. در این مدت از شیرینیجات پرهیز کنید.

خیار تازه را روزى سه عدد صبح ناشتا و عصر و شب قبل از خواب بینمک میل کنید.

تخم خیار را دم کرده روزى یک مثقال تا ده روز عصرها میل کنید.

عناب را بجوشانید و آب آن را بفشارید و میل کنید.

تخم کاهو – تخم گشنیز – تخم کاسنى و تخم خرفه را به مقدار مساوى نرم بکوبید و صبحها یک قاشق غذا خورى میل کنید.

تخم شنبلیله را روزى سه مثقال صبح و عصر و شب میل نمائید.

در غذا و کوکو و آش و سوپ خود شنبلیله را بگنجانید که در پائین آوردن فشار خون مفید است.

احتیاط:

در فشار خون از خوردن بادنجان، گوجه فرنگى، نمک، اسفناج، شیرینیجات، و مواد نفاخ و هندوانه و مایعات زیاد خوددارى کنید. عصبانى شدن هم فشار خون را بالا مى برد.

قهوه براى بیمارى فشار خون مضر است.

اشخاصى که فشار خونشان بالاست باید در خوردن جوانه ی گندم احتیاط کنند و موقع شدت مرض آن را مصرف نکنند.