با نام های شَنار، گندنای کوهی، افنان سر، صوف الارض، علقما، فراسیم، محموده، کورار، حشیشه الکب هم نیز گفته می شود. فراسیون گیاهی است از خانواده ی نعنا، علفی و چند ساله. گل های آن در قسمت بالای ساقه به طور گروهی از محل اتصال برگ ها به ساقه، به رنگ سفید و کوچک ظاهر می شوند. برگ ها و شاخه ها تلخ است. این گیاه به صورت خوردرو در اراضی متروکه، گودال ها، کنار جاده ها در شمال آفریقا و آسیا می رویند. در ایران هم در اطراف تهران، دره ی چالوس، سراب رود، گیلان، لاهیجان، اراک، تفرش، کرمان، سمنان، خراسان،ارتفاعات بجنورد و تقریبا تمام مناطق کشور دیده می شود.

خواص درمانی فراسیون :
دارای طبیعت خیلی خشک و گرم است تونیک، مدر و بادشکن است، سینه را نرم می کند، داروی مفیدی برای سرماخوردگی، سرفه و ناراحتی های ریوی می باشد، ضد تشنج، تصفیه کننده خون، قاعده آور، باز کننده ی گرفتگی های کبد و طحال است، اثر ضد سم دارد، برای رویت این خواص، چهل تا پنجاه گرم از سر شاخه های گل دار و خشک آن را در یک لیتر آب جوش پانزده دقیقه دم کنید و هر صبح، ظهر و شب یک فنجان از آب صاف کرده آن را بنوشید.

اگر سی گرم از عصاره تازه آن را با عسل یا شیر مخلوط کنید و آن مقدار را در طول روز به مرور بخورید، کمک زیادی به التیام قروح و جراحت های سینه و ریه و اخراج اخلاط می کند، مقوی معده و اشتها آور است، برای سل ریوی بسیار نافع است. آن را در آب یا روغن زیتون بجوشانید و کمپرس آن را در محل زهار مرد یا زن قرار می دهند، برای رفع دردهای مثانه، قطره قطره ادرار کردن و بی نظمی و کمی ادرار نافع است، در صورت وجود سنگ در دستگاه دفع ادرار و رفع انسداد مجاری کبد و طحال مفید می باشد.

ضماد له شده ی تازه آن در محل گاز گرفتگی سگ هار برای التیام زخم و جراحت آن نافع است. گونه فراسیون آسای سیاه در رفع اختلالات عصبی زنان یائسه، مبتلایان به هیستری، حالات اضطرابی، بی اختیاری دفع ادرار با منشا عصبی و سیاه سرفه درمان گر است.

مصرف آن در سیاه سرفه باعث می گردد که تعداد سرفه و شدت آن کاهش پیدا کند و در دفع کرم های اسکاریس و کرمک، اثر قاطع ظاهر می سازد و خوردن شیره تازه گیاه به مقدار یک قاشق قهوه خوری، شب موقع خواب به منظور رفع بی خوابی موثر است.

خوردن آن برای کلیه و مثانه مضر است، در اثر مصرف دوز بالا رحم تحریک می شود و بهتر است مادران باردار و شیرده از مصرف آن پرهیز کنند، به علت اینکه ایجاد بی نظمی در ضربان قلب می کند، اشخاصی که دارای ناراحتی قلبی هستند، باید از خوردن آن دوری کنند، اسراف در خوردن آن ممکن است منجر به وجود خون در ادرار شود. مصلح آن کتیرا، سنبل الطیب، رازیانه و عسل است.

برگ فراسیون :

جویدن آن در دهان برای رفع بیماری دهان و استحکام دندان ها مفید است. ضماد آن به همراه عسل، برای تسکین درد پهلو مفید است، برای تحلیل ورم ها از هر نوع که باشد، تازه ی آن را بکوبید و با پیه بز آب کرده و سرخ کنید و ضماد کنید.

گل فراسیون :

درد معده را درمان می کند، اگر دو گرم از آن را با شربت بنفشه مخلوط و دم کنید و آن را صاف کرده و نیمه گرم بنوشید برای تسکین سرفه های مرطوب، رفع جراحات سینه و ریه و پاک کردن آن ها از اخلاط خیلی موثر است. دم کرده آن همراه با زوفا و مقداری روغن بادام شیرین برای پاک کردن سینه و ریه از اخلاط لزج تاثیر فوق العاده دارد.

اثر عجیب در قطع سرفه های شدید دارد در صورتی که حدود بیست گرم از سر شاخه های گل دار یا گل های آن را در آب صاف کرده ی حاصل از جوشانده سبوس گندم، بجوشانید تا غلیظ شود و صاف کنید و نیم گرم بنوشید و این کار را تا یک هفته ادامه دهید.

خواص هورمونی عرق فراسیون:
ضد التهاب، ضد درد، ضد نزله مغزی و اثر آن در دستگاه تناسلی زنان و مردان، پاک کننده رحم از ترشحات، تسهیل زایمان، کم کننده ترشحات واژینال، تنظیم عادت ماهانه می باشد.

از بین برنده توده های خوش خیم پستانی، جلوگیری از پیشرفت و پیدایش توده های خوش خیم لیپوم در بدن و جلوگیری از پیشرفت کبد چرب .

درمان کیست تخمدان رحم، در لاغری کمر به پایین خانم ها بسیار مفید می باشد.

در تسکین تورم رحم موثر است، مخاط را پاک و دفع ترشحات ناسالم را آسان می کند.

خواص دارویی فراسیون:
– تنظیم کننده کارکرد معده است.
– بی اشتهایی را درمان می کند.
– آسم را درمان می کند.
– برای بی اشتهایی مفید می باشد.
– درمان ناراحتی های قلبی است.
– تسکین دهنده سرفه است.
– تقویت کننده چشم و دندان ها است.
– تصفیه کننده خون است.
– محرک گردش خون و گوارش می باشد.
– از پیشرفت کبد چرب جلوگیری می کند.
– عرق فراسیون قاعده آور است.
– تنظیم کننده اختلالات زنانگی است.
– نیروبخش می باشد.
– عفونت ریه را خشک می کند.
– برطرف کننده کیست تخمدان و پستان است.
– صفرا آور است.
– درمان کیست تخمدان می باشد.
– در تسکین تورم رحم موثر است
– سنگ کیسه صفرا را از بین می برد.
– ترشحات بلغمی را از بدن بیرون می ریزد.
– ضد نزله مغزی
– تسهیل کننده زایمان

مضرات احتمالی فراسیون:
خوردن آن برای کلیه و مثانه مضر است، در اثر مصرف دوز بالا رحم تحریک می شود و بهتر است مادران باردار و شیرده از مصرف آن پرهیز کنند، به علت اینکه ایجاد بی نظمی در ضربان قلب می کند، اشخاصی که دارای ناراحتی قلبی هستند، باید از خوردن آن دوری کنند، اسراف در خوردن آن ممکن است منجر به وجود خون در ادرار شود. مصلح آن کتیرا، سنبل الطیب، رازیانه و عسل است.